Připravujeme pro vás muzeum kachlů a novou expozici středověkého hradu

Přestože je hrad Lipnice momentálně pocukrovaný sněhem a jeho brány se návštěvníkům otevřou až na konci března, správa zámku nezahálí. Připravuje pro vás novou expozici středověkého hradu a hradní muzeum kachlů.

V průběhu celé letošní sezóny budeme na hradě Lipnice připravovat a postupně doplňovat obě zmíněné expozice. Muzeum kachlů v prvním patře Thurnovského paláce seznámí návštěvníky s vývojem, typologií a funkcí topenišť a představí různorodá topidla, která se využívala na středověkých hradech. Pozornost bude věnována kachlovým kamnům, jejich výrobě, vývoji, typologii a výzdobě. Samostatná část představí gotické a renesanční kachle ze soukromé sbírky MUDr. Zdeňka Hazlbauera (1928-2005), který se zabýval kromě mikrobiologie a epidemiologie, také archeologií, zejména výzkumem středověkých a novověkých kachlů a kamen. 

Náznaková expozice v obytných prostorách Thurnovského paláce návštěvíkům přiblíží podobu interiéru hradu ve 2. polovině 15. a v 1. polovině 16. století. Repliky středověkého nábytku naznačí funkční využívání jednotlivých místností a oživí černou kuchyni, síň se soukromou kaplí a ložnici.

Expozice budou kompletní závěrem roku 2019.