Na hradě Lipnici děti poznávaly život ve středověku

Život v dobách Karla IV. si ve dnech 3. až 5. června vyzkoušeli na hradě Lipnici všichni žáci zdejší základní školy během zábavného edukačního programu.

Během třídenního programu školáci na vlastní kůži poznávali slasti i strasti života ve středověku. Zábavný program, který jim měl přiblížit dobu vzniku lipnického hradu, se zaměřil na středověkou architekturu, dobovou kuchyni a rytířskou kulturu. 

Část věnovaná hradní architektuře ozřejmila, proč, kde a jak se středověké hrady stavěly. Děti se proměnily ve středověké stavitele, když na pískovišti modelovaly typické obranné prvky hradních areálů, aby lépe pochopily jejich funkci a snáze jednotlivé části rozpoznaly při procházce hradem. Seznámily se také se středověkou rytířskou zbrojí, do níž byl postupně oblékán lektor. Některé její součásti si i samy vyzkoušely a byly zasvěceny do ukázek šermířských technik. V improvizované středověké kuchyni na hradním nádvoří si upekly obilné placky na železném plátu, poté co si umlely na mlýnku mouku. Dozvěděly se zajímavosti o středověkém jídelníčku a nechyběl ani rychlokurz rozdělávání ohně pomocí křesadla.

Pomocí tohoto programu měli žáci získat plastičtější představu o životě ve 14. století. Podle nadšených reakcí žáků i učitelů se tento záměr pracovníkům Národního památkového ústavu povedl.

Program připravili pracovníci generálního ředitelství (MgA. Naděžda Rezková Přibylová), územní památkové správy v Českých Budějovicích (Ing. Lucie Bláhová) a územního odborného pracoviště v Telči (Mgr. Pavel Macků) za podpory správy objektu (kastelán Bc. Markek Hanzlík).